1. září 2009

Stavíme modul - 3.díl - Pokládka kolejí

01/09 2009
Pokládka kolejí

Od minula máme smontovaný modul, nalepené podloží a upevněné Cu pražce. Nyní se pustíme do pokládky kolejí.
Modul připravený na další krok.

Co budeme potřebovat

Připravíme si pražce podle epochy a trati, kterou chceme modelovat. K tomu patřičnou barvu na patinu a kolejové pruty. Žiletkovou pilku na zarovnání kolejí na čelech modulu. Pilník pro skosení hran. Oboustrannou lepící pásku (můžeme nahradit lepidlem. A věci k pájení.

Patinace pražců

Protože budeme dělat III.epochu, proto použijeme imitaci dřevěných pražců. Pražce natřeme barvou zemitě hnědá od AGAMY. Příchytné šrouby natřeme tmavou rzí rovněž od AGAMY.

Pražce je možné nastříkat pistolkou, ale štětečkem to jde taky snadno.

Namalujeme si čáru pro uložení pražců. Položíme je nasucho a naznačíme místa pro pájení kontaktů. Každou část kolejového prutu, je nutné samostatně připájet k vodiči. Místa pro pájení musí vycházet mezi pražce.


Vyznačení míst pro vrtání otvorů.

Vyvrtání otvorů pro vodiče

Budeme vrtat v označených bodech. Provrtáme podkladový pás pod každým kolejovým prutem a nezapomeneme i na bednu modulu. Vodiče musíme protáhnout do spodu modulu.Uděláme si trochu víc místa pro pozdější letování vodičů ke kolejnicím.

Lepící páska

Na korek rozmístíme oboustrannou lepící pásku. Stačí ji dávat několik centimetrů od sebe.Z pásky odstraníme horní krycí vrstvu a začneme pokládat pražce.Nalepíme předem připravené a nabarvené pražce.

Snažíme se pražce přiložit maximálně rovně, aby se výsledná trať neklikatila. Případné vybočení lze ještě trochu poupravit. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, přitlačíme pražce na pásku.

U otvoru kudy povedeme vodiče odstraníme spojku pražců, aby se nám snadněji letovalo ze spoda koleje.

Tím je ukončena pokládka pražců.

Navlíkání prutů

Pro snadnější navlečení prutu na pražce si zapilujeme jeho konce, tak jak je vidět na obrázku.

Malé skosení nám usnadní navlečení prutu na pražce.

Ještě očistíme pruty v místech, kde budeme letovat vodiče a hlavně nad Cu pražci.Cu pražce lehce pocínujeme.

A zbývá finální krok. Provlečení prutů. Dbáme především na to, aby očištěné místo pro připájení vodičů bylo nad vyvrtanou dírou.

Na koncích modulů přiletujeme pruty k Cu pražcům. Musíme si dát velký pozor na dodržení rozteče kolejí. To můžeme zajistit několika způsoby.

1)použitím speciálních šablon do kterých pruty provlečeme.

2)použitím přípravku na kontrolu rozteče.

3)pruty necháme přečnívat a navlečeme na ně pražce.

Po připájení pruty zařízneme pomocí žiletkové pilky. A vnitřní strany temene kolejnic lehce zabrousíme pro snadnější náběh vozidel mezi dvěma moduly.

Ještě poznámka k pokládce kolejí.

Druhou možností jak je položit je, připájet vodiče na kolejové pruty. Na ty posléze navléct pražce. Vodiče poté prostrčíte vyvrtanými dírami a pražce přilepíte na pásku. Tento způsob je určite rychlejší a nemusíte se tolik trápit rovnosti kolejí. Námi uváděný postup je lepší v tom, že zaručuje precizní zpracování

V příštím díle si ukážeme, jak provést elektrické zapojení celého modulu.


Autor fotek a tvůrce modulu: Honza Grania

Autor článku: František Jedlička