13. května 2012

Bojnice 2012 - reportáž


2.-6.květnaV kulturním domě v Bojnicích se uskutečnil již 9. ročník setkání příznivců modulové železnice. Setkání zahájil osobně primátor Bojnic a popřál hlavním organizátorům z KŽM Bojnice mnoho pozitivních ohlasů na výstavu a všem popřál mnoho sil do uskutečnění jubilejního desátého setkání.
V podhradí zámku se setkání konalo
Do poměrně malého prostoru sálu v kulturním domě se podařilo vměstnat to nejlepší, co současný modulový svět na Slovensku nabízí. Ze Slovenska to byl již zmiňovaný KŽM Bojnice, dále modeláři z Košic, Horek či Bratislavy
V pozadí vlevo Nováky, vpravo Horná Štubňa
Trať vedla od skryté stanice Prievidza s velkým depem do stanice Horná Štubňa, ze které odbočovala větev do Nitranského Pravna. Hlavní trať pokračovala přes zastávky Pravenec a Za Kasárňami do krásně zpracované stanice Nováky. V té docházelo k rozřazování souprav a obsluha se nikdy nenudila. Mezi Nováky a Robertovem vedla dvojkolejka. Dále se pokračovalo do Jozefova, který byl věčně přeplněný, protože se zde trať rozjížděla do dvou směrů. A to do skryté stanice Polipsy-Hrabová a na lokálkovou trať, která byla dirigovaná z Jakubova, kam vedla i vlečka pily. Jakubovo je detailně propracovaná stanička, která je v současné době na prodej, proto je možné, že toto bylo její poslední společné ježdění. Lokálka vedla přes Bechyni do Drevova.

Plánek moduliště


Finální layoutZaplněná stanice Polipsy připravena na zahájení grafikonu

Grafikon byl napsán pečlivě a myslím si, že všichni si v něm našli ten svůj vlak a i hosté se měli na co dívat. Provoz probíhal od 6:00 do 18:00 a po odjetí páru vlaku si strojvedoucí vzal nějaký další. Tím byla zaručena různorodost provozu pro jednotlivé strojvedoucí.
Nitranské Pravno zaplněné párami
Celý první den se jezdila parní epocha na svém vrcholu, tudíž bylo možné spatřit albatrosa nebo štokra. Na lokálce již občas do provozu zasáhl motoráček v podobě hurvínka nebo nějaká ta dieselová lokomotiva v prototypovém stavu byla projeta po hlavní trati. Díky Tiborovi bylo na kolejišti mnoho prototypů.

Zbrojení v Jozefově
Polipsy
Druhý den již patřil dieselové trakci. Brejlovce, bardotky, hektory, ale i těžší mašiny bylo možné spatřit po celém layoutu.
Nitranské Pravno
Záloha v Jakubově
Vlečky v Jozefově
Motorák na lokálce
Depo v Prievidzi
Třetí den jsme se v epoše opět posunuli a do provozu byly nasazeny stroje z páté epochy a různých železničních správ.
Horná Štubňa
Horná Štubňa
Vjezd do Jakubova
Vlečka pily v Jakubově
 Jak již na podobných setkáních bývá zvykem, téměř v každé větší stanici je armáda připravena k nasazení.
Armáda v Robertově
Krásně zpracovaná stanice Nováky i s jedním ze spolustavitelů
 Do provozu premiérově zasáhl i motorový vůz Árpád, který jezdil jako povinně místenkový rychlík Tatran z Bratislavy do Košic a zpět. Ve své době byl schopný jezdit rychlostí až 110 km/h.
Setkání motorových vozů Árpád v Novákách

Motorák na cestě z Jakubova do Jozefova
Nitranské Pravno a strojvedoucí bardotky

Nad dvojkolejkou probíhala výstavba silnice


Video od Erika Dražďáka - ve videu se vžijete do role strojvedoucího.

Pro Zababov připravil František Jedlička.
Foto: Martin Kejhar, František Jedlička