1. března 2023

FREMO H0-Old Großpösna 2022

Od čtvrtka do neděle 17.-20. listopadu po dvou odkladech už konečně na třetí pokus proběhl 15. ročník setkání Fremo H0-Old II. epochy v Dreiskau-Muckern (Großpösna) u Lipska. Již tradičně jako v předchozích letech i s naší účastí a tedy přeshraničním provozem z Říše do Československa.

Plán layoutu

Tématem byly tenkrát většinou jednokolejné vedlejší a lokální tratě. Německá větev začínala ve skryté stanici Plagwitz a vedla po úseku dvoukolejné tratě přes odbočku Posthausen, kde odbočovala větěv do Československa, dále přes stanici Machern, za kterou končila dvoukolejná část, a dále po jednokolejce přes Kronwerk, Bülthausen do Klausthalu, kde trať končila. Z Klausthalu dále pokračovala úzkokolejka rozchodu 750mm přes Helbigsdorf do Garsedachu. Z Kronwerku pak odbočovala lokálka přes Allagen a Zernsdorf do koncové stanice Schwarzbach. ČSD větev začínala hned za odbočkou Posthausen, kde trať překonala hraniční čáru a vedla do první stanice na našem území, kterým byl Loket. Zde docházelo k přepřahům lokomotiv mezi ČSD a DRG a výměně vlakových náležitostí mezi oběma správami s výjímkou některých osobních vlaků, které jezdily bez přepřahů i přes hranice. Z Lokte pak trať vedla přes Hukovice ve Slezsku a Novou Ves pod Pleší do skryté stanice ČSD, kterou suplovala od německých kolegů zapůjčená nová skrytá stanice Mengelager. Z Hukovic pak vedla lokální trať ČSD přes Poříčí nad Sázavou do Elčovic. Tato lokálka byla hodně zatížená nákladním provozem, protože na koncovou stanici Elčovice byly napojené hned dvě vlečky. Jedna do malého uhelného dolu Jan a pak hlavně velký vlečkový areál rafinerie Apollo. 

Ranní klid v Lokti s připraveným osobním vlakem do vnitrozemí.

Pestrý GVD zahrnoval kromě nákladních a osobních vlaků také zajímavosti jako přípřeže a postrky u některých vlaků z důvodu převozu lokomotiv v oběhu. Velice pěkné byly také ucelené soupravy krásných cisternových vozů z rafinerie Apollo, které ozvláštňovaly nákladní provoz. Stejně tak střídání zajíždění ČSD osobních vlaků až do Německa a naopak DRG osobních vlaků k nám bylo zajímavým zpestřením. Na setkání panovala přátelská a klidná atmosféra a věřím, že si jej všichni zúčastnění užili.
Ucelený vlak cisternových vozů z Německa po přepřahu v Lokti, brzy zamíří do rafinerie Apollo.
Osobní vlak do Elčovic přejíždí viadukt u Poříčí nad Sázavou

Heligón s nákladním vlakem přijíždí do Hukovic ve Slezsku

Fotogalerie Ondry Romana

Fotogalerie Marka Tvrdého
Připravil Ondřej Roman
Fotografie Marek Tvrdý a Ondra Roman

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.