31. srpna 2008

FREMO Regensburg 2008 - reportáž H0e

Úzká v Řezně - srpen 2008

Poustva s Bohoušem vyrazili s úkorozchodnými moduly do Regensburku na setkání FREMO. Poustvovy poznatky doplnil Bohouš modrým textem a fotografiemi.
Stanice Gross Hoellenstein, autor Franz Veitl

Setkání bylo velmi příjemné, komorní, s velmi přátelskou atmosférou. Snahou organizátora bylo hodně modelového ježděni, takže se jezdily 2 modelové dny za jeden kalendářní, čas 1:4, modelový den rozdělen na poloviny (3:00-13:00, 13:00-24:00 =2x 2.5 hodiny reálné), čili kdo chtěl jezdit, jezdil od devíti do půlnoci každý den. Turnusy strojvedoucích byly obsazovány po modelových půldnech, stanice po celých modelových dnech. Seznam všech směn byl vytištěn na celé setkání, ležel na stole a zájemci o jednotlivé směny se do něj průběžně vpisovali (Job list). Systém fungoval, zajemců o službu byl dostatek a během služby se personál nikde netoulal (S výjimkou okukovaní stromečků Dana Buchtely) Doporučuji též zavést krátké směny (stejně dlouhé směny byly už v Milevsku) Doporučuji ale hlavně zavést i systém joblistu s rozpisem na celé setkání!

Moduly byly prakticky ty samé jako v Elfershausenu, nic nového zcela úchvatného. Na rozdíl od Elfershausenu však zde byl v rovnováze normální a uzký rozchod. (Elfershausen byl pouze úzkorozchodný s Lankenem jako přechodovou stanicí a dvěma mini skryťáky pro "napájení" úzké.

V GVD byly zavedeny pouze osobní a smíšené vlaky, nákladní jezdily podle potřeby (Jejich poloha nebyla vůbec v GVD). Vzhledem k těžko odhadnutelným časům na podvalování a posun to fungovalo dobře, žádné dlouhé prostoje ani stresy, ale neodpovídá to naší realitě, v tomhle mám trochu schizofrenii - ale spíš bych preferoval funkčnost tohoto systému před naší modelovostí. Doplňuji, že takto jezdí ve FREMu úzká běžně!

Joblisty s pevnými časy byly dva "P" - osobní a smíšené vlaky a jeden "Pt" - motorákový. Byly stanoveny i pevné oběhy vozů s mlékem a s expresním zbožím, které byly vožené lokomotivou i motoráky. V joblistech ale jsou uvedeny i nákladní vlaky jako N1, N2, N3 (bez pevného GVD) a strojvedoucí se na ně hlasí. (N3 jezdil pouze v případě dostatečného počtu lidí, ale jel na několika směnách.)

Nutnou podmínkou pro tento systém ale je dostatečně kapacitní přechodová stanice, což Lanken je!! Má dost místa pro odstavení normalněrozchodných vozů na/z úzké a podvalovat je lze průběžně, jak jezdí nákladní vlaky z úzké.

Koleje si čistil každý ve své stanici, průbežně, v kapse u košile guma.

Nakládku/vykládku a objednávky zboží do stanic si zajišťoval výhradně majitel stanice. Vzhledem k náročnému podvalování a nízké kapacitě skryťáku stejně chodily objednané vozy ve vlnách (a to byl H0 skryťák sousední stanice od Lankenu. Nefungovalo to lépe než u nás, ale taky žádná tragédie. Pomohla by asi lepší domluva se skryťákem, nebo FIFO v přechodové stanici.

Rukama+nohama se dá domluvit i po telefonu (Růža dělal výpravčího v Hukovicích, 2 sousední stanice obsazeny Němci, zvládl to) Užitečný byl slovníček pojmů z Milevska, který organizátor doplnil a vložil do každého sešiťáku.

Spřáhla - polykám sprostá slova

Vyskytly se vozy, co nešly spřáhnout s ničím. Sešly se mi vozy, co měly všechny stejná spřáhla a ve stejné výšce - na rovince příjemná práce, ale podvozkové vozy se spřáhlem na podvozku se rozpojovaly i na celkem malých nerovnostech (Moduliště bylo montováno podstatně hruběji, než jsem zvyklý, moduly mají pevné nohy bez stavěcích šroubů, takže hrbatost tratě byla větší, než u nás. Cvičný průjezd Tu47+Du+E(podvalpodval)+Du+sasák bez nejmenších problémů.

Vozidla - hnací zpravidla perfektně jezdící (Kupodivu téměř výhradně ÖBB, jak páry (399), tak motorové (2095 a 2091)), vozy v celé škále od zmetků s drátkovým třmenem spřáhla a malým rozkolím až po bezproblémové. Hodně se používají náklady do vozů. Zde jsou zakladní náklady dva: dřevo - různé klacky apod., nakládané a vykládané dle potřeby do plošinovych a otevřených vozů a řepa - ptačí zob, který se do vozu sype z láhve a v jedné stanici vykládá prostřednictvím speciálního zařízení - vysavače. Používají se normální (na podvalech) i uzkorozchodné vozy.

Celkově jsme ostudu určitě nedělali.

Co však máme na velmi dobré úrovni jsou vozové karty (zatím jen H0) a nákladové listy.

Další setkání v této hale by mělo být za dva roky, příští podzim podobné v Elfershausenu. Do St.Valentinu se tahle banda masově nechystá.
Nakládka a vykládka řepy, nakládka standardně probíhala z PET lahve

Nakládka a vykládka řepy, nakládka standardně probíhala z PET lahve
Celkový pohled na moduliště