2. února 2005

Výroba Cu pražců

Zde je popsán jednoduchý pracovní postup na výrobu Cu pražců.

Použití Cu pražců

Cu pražce používáme všude tam, kde potřebujeme pevně a přesně fixovat pozici kolejnice vzhledem ke konstrukci, která nese část modelované trati. Jedná se především o dva případy.

Tím prvním je upevnění kolejnic na čelech modulu. Zde jde o pevné spojení kolejnic a čela modulu, které zaručí, že moduly bude možné k sobě spojovat v libovolných kombinacích, a že takový spoj bude bez problémů sjízdný pro modelová vozidla.
Použití Cu pražců na čelech modulů
Použití Cu pražců na čelech modulů
Druhým případem je použití Cu pražců při vlastní konstrukci výhybky. Zde jsou k Cu pražcům připájeny nejen vlastní kolejnice, ale také jazyky výhybky, přídržnice a ostatní příslušenství výhybky.


Použití Cu pražců při vlastní konstrukci výhybky

Vlastní postup při výrobě

Tento jsem si vyzkoušel při výrobě podloží pro výhybky. Je použitelný pro všechny typy pražců všech velikostí.

Potřebujete k tomu truhlářskou ruční frézku, kterou mají určitě mnozí doma, nebo která se někde dá vypůjčit.

Jediná velká investice, kterou budete muset provést, je nákup řezného nástroje. Vzhledem k tomu, ze se dá pořídit v různých kvalitách a za různé ceny, nezbývá nic jiného než si spočítat, zdali se nám tato investice vrátí.

Dále potřebujeme kuprextit, respirátor a dostatek trpělivosti.

Princip je velmi jednoduchý. Řezný nástroj, fréza upevněná ve ruční truhlářské frézce je připevněným přípravkem vedena v drážce vyrobené předešlým řezem. Takto se postupuje, až se vytvoří požadovaný počet pražců a pak se to samé provede napříč a tím se vyrobí šířka pražců.
Pracovní schéma
Řezný nástroj, fréza musí být nejméně ze slinutého karbidu (SK), kuprextit je velmi tvrdý a nástroj rychle otupuje. Já jsem použil frézu, která se v obchodě prodává zhruba za 550 Kč. Upínací průměr 6mm, řezná 3mm, což odpovídá šířce mezery mezi pražci u TT. Nedoporučuji používat HSS ocel, jde ihned do háje. Více zkušeností s frézováním kuprextitu bude mít určitě Vláďa Marek.

Druhou věcí je vodící přípravek. Jde o to, aby byl připevněn k frézce tak, aby vzdálenost vodící lišty (její hrany) k řeznému obvodu frézy odpovídala požadované míře (šíři pražce, podloží atd…). Já jsem použil normální kus vyschlého dřeva, které jsem na tloušťku odfrézoval tak, aby zbyla požadovaná vodící lišta. Jistě ale existuje i mnoho jiných způsobů.

Přípravek hlavně musí být dostatečně dlouhý, aby Vám vedl kvalitně drážku. Já jsem ho udělal 20cm na každou stranu od frézy.
Několik obrázků použitého přípravku
Frézu potřebujete takového průměru, jaká má být mezera mezi pražci. Jde to samozřejmě dělat i nadvakrát, ale je to nepřesné a pomalé. Vodící lišta má šířku o malinko menší, než je hotová drážka, kvůli snadnějšímu vedení. Já jsem ji udělal 2,8mm (tedy o 0,2mm užší) a bylo to akorát. Pruhy na přípravku z fotografie nemají smysl žádný, použil jsem odpad z výroby firmy, pro kterou pracuji.

Upínání přípravku k frézce je dobré udělat variabilní, tak aby jste měli univerzální přípravek. Na třech předešlých fotkách je upnutí ke stolku v poloze pro frézování mezery mezi pražci. Potom jsem udělal ještě druhou polohu pro rozměr šířky CU pražce (viz. foto). V každém případě je dobré nechat vůle v dírách pro šroubky, aby jste to mohli doštelovat na jemno.
Přípravek upnutý k frézce
Detail frézy v přípravku
Pak už mužete frézovat. Vezmete kuprextit a srovnáte (na brusce, pilníkem nebo kusem prkýnka na kterém je nalepen brusný papír) ze dvou stran tak, aby byly do pravého úhlu.

Pak nastavíte hloubku frézování a první drážku vyfrézujete podle hrany, anebo podle nějakého upnutého pravítka, což jsem použil já.

Pozor, narazil jsem zde na problém. Hloubku raději nastavte méně, a pak přidejte. Jakmile nastavíte řez moc hluboko a pak se vrátíte, frézu už trochu ztupíte na sklolaminátu a odfrézování mědi nebude čisté. Takto se mi to poprvé podařilo, ale z druhou frézou už jsem si na to dal pozor a řez byl velmi čistý. No a pak drážku vyčistíte, a vedení posadíte do ní a pokračujete dále. Až do otupení frézy. Nejde to tak rychle, jako do dřeva, ale trpělivost se Vám vrátí. Já jsem s jednou frézou odfrézoval desku velikou asi 30 x 30 cm. Pak se musela dát nabrousit (to je trochu problém). A i kdyby jste ji vyhodili a stála by vás 700 Kč, z desky 30 x 30 (asi tak 5 - 6 EUR) vytěžíte zhruba 140 - 150 Cu pražců (mluvíme o velikosti TT), takže celková cena bude zhruba 6 - 10 Kč za kus + Vaše práce.
Postup frézování pražců
Až doděláte pražce, můžete to samé udělat napříč s šířkou podloží a s přerušením mědi. Závisí jen na tom, jak si upravíte přípravek, resp. vzdálenost frézy od vodící drážky. Hloubka frézování je ale velmi přesná. Celý postup se dá dělat i opačně, akorát frézování přerušení musíte dělat na konec a to vedením drážkou mezi jednotlivými podložími. No a jestliže budete používat stejnou frézu, kterou jste frézovali hluboké drážky, narazíte asi na problém „chlupacení“ mědi. No a pak už stačí pražce dolomit a začistit hrany.
Vyfrézované pražce, frézování šířky pražců
Detail předchozího obrázku
Toť vše. Celé to hrozně práší, respirátor je dobrá investice. Taky nedoporučuji dělat to na konferenčním stolku v obyváku. Věřte, manželka by nebyla nadšená!

Případné dotazy rád zodpovím. Hodně štěstí při výrobě!


Pro Zababov připravili:

Pavel Bureš - text a foto,

Michal Hornych - text

Zdeněk Valter - fotoPro jistotu ještě uvádím kontakt na dodavatele kuprextitu: Lamitec s.r.o.; Semtín, budova M-83; Pardubice 20; PSČ 533 54; tel. 466 824 497.

Jsou velice ochotní, udělají v podstatě jakoukoliv tloušťku až do 4mm. Spoustu mají na skladě, akorát že nejmenší rozměr je jedna deska asi 1 x 1 m a ta vyjde asi na 30-45 Euro. No když se ale dá více lidí do hromady…