8. července 2018

Modletice 2018 - testovací setkání


Na konec června vyhlásila skupina Zababov střed testovací setkání v Modleticích. Jeho účelem bylo prověřit funkčnost a stav modulů před setkáním v Bad Vöslau, kam se jelo na přelomu prázdnin.
Průběh setkání a layout byl tím pádem jasný předem. Postavit a zprovoznit traťový úsek v téměř stejné sestavě jaká se brala do Rakous.
A tak ze skryťáku Slibov ex.Liberec se jelo po dvoukolejce do Setuzy a dál opět dvoukolejkou do Kácova. Chyběla jen Hrabová, která pod různými názvy obráží Evropu a je tudíž plně funkční. Zatímco zbytek trasy prošel rekonstrukcí jak kolejí tak ovládání výhybek tak i úpravou pultů.
Zkusme se podívat na jednotlivé prvky.
Slibov
Tomu se dostalo zvláštní péče. Tato stanice velmi dlouhou dobu stála složená ve skaldech a nebyla používána. Její mechanické ovládání výhybek utrpělo značné šrámy stěhováním po různých koutech.
Také věk se podepsal na stavu jednotlivých prvků. Zejména těch z umělé hmoty. A tak se předělávalo a upravovalo a výsledkem je stanice s elektrickým ovládáním výhybek želvami a upraveným terénem. V rámci úsporných opatření mají spárované výhybky jeden přestavník, což je sice náročné na seřízení táhel, ale když se to vyladí, je radost pohledět. Ze strany dvoukolejného vjezdu se umístily úplně nové budovy. A na straně druhé došlo ke zrušení rozestavěné a nedokončené přesuvny. Tady se přistavěl ještě jeden modul. Ten je s pohyblivou kolejí v rozsahu všech 7 staničních kolejí.
A začalo se testovat. Strojvedoucí Marián trávil celé hodiny v pohybu se svým strojem a traťmistři Radek s Vildou se vrhali na zjištěné problémy a snažili se je opravovat. Ke konci setkání bylo vše v provozním stavu. Pak se však začalo projevovat počasí. Některé použité prvky byly ze dřeva. A to pracuje podle toho, jak je vlhký vzduch. A tak se stalo, že některé výhybky přestaly dobíhat při přehazování do krajní polohy. Ale o tom až jindy.
Setuza.
Ta prošla poměrně velkou rekonstrukcí. Přídavné moduly dostaly větší prostor a v jednom z nich se ukryl ovládací pult ke hlavní trati. Oba pulty dostaly odezvu vjezdových i odjezdových návěstidel, takže obsluha vidí, co na návěstidlech nastavila za světelnou kombinaci. Na dalších modulech se objevily repasované budovy a celé Setuza dostala nové krabice. Ty umožňují ponechat většinu budov na svém místě.
Kdo nejezdil, nespravoval, ten seděl v sále a povídal si s kamarády.
Celkově se setkání vydařilo a splnilo svůj účel. O tom v další reportáži.
Vilda 167
Fotogalerie