12. března 2018

Multivelikostní setkání na cca 197,985833 m2

Ahoj vespolek.


Tak se to stalo. Po dvou letech se opět otevřely brány výstavní síně Divadla Karla Pippicha v Chrudimi. A za nimi se objevila modulovka ve velikosti H0, TT a kolejiště N. To vše se podařilo vměstnat do tohoto prostoru, který nemá navíc pravidelný tvar. (Když jsem to viděl, vybavila se mi vzpomínka na kolegy TT ze Zababova, kteří při návštěvě našeho sálu v Modleticích, (je o něco větší), pronesli památnou větu: H0 tady? No to je blbost to se sem nevejde!) A přece na ještě menší ploše se po vstupu do sálu před očima návštěvníků zjevila vlevo modulovka H0, které se táhla zakroucená jako hadice podél celé síně. Vpravo pak návštěvníka lákala k prohlídce modulovka TT, jež kroutila v prostoru jako bezbranná žížala. Za ní na konci pravého prostoru stálo skromně kolejiště ve velikosti N p. Aleše Rotrekla.

Modulovka byla proti zvídavým rukám návštěvníků chráněna plexisklovými stěnami. Kde nebylo plexisklo, tam se návštěvníci nemohli zblízka podívat, byla tam páska.

H0:
Hned za dveřmi stál patrový skryťák, ze kterého vyrážela trať do Zitkovan. Z horního patra se dostaneme do Zitkovan z jedné strany, projedeme nádražím a pravým výjezdem ze Zitkovan klesáním dojedeme do spodního patra.

Tato část je klubovým kolejištěm, skryťák je v obou patrech koncipován jako vratná smyčka s možností předjíždění na čtyřech kolejích. Horní patro má potom vprostřed smyčky ještě 3 odstavné koleje.

Vydáme-li se ze Zitkovan levým výjezdem dostáváme se do části modulovky. Tady projedeme modulovou stanicí Medlešice, okolo zastávky Vrkočice s vlečkou do nádraží Chrudim město, abychom zakončili svou pouť ve vratné stanici Bítovany s velkým depem.

Digitální provoz:
Ovládání vratné stanice přes počítač. Jízdy vlaků jsou prováděny předáváním adres jedoucího stroje mezi obsluhami nádraží pomocí telefonu (někdy odezíráním), vzhledem k malému prostoru není problém s kontrolou jízdy vlaku. Vlak jedoucí na vlečku má svého strojvedoucího. Jízdní řád byl operativně nedodržován (zařazovány mimořádné výkony ) vzhledem k množství návštěvníků. (v době mé návštěvy hlava na hlavě)

K ovládání strojů používán výhradně systém ROCO MultiMaus.

Ohlasy? Když jsem stál u vstupních dveří a čekal, až se budu moci posunout dál, vstoupila rodinka. Matka se rozhlédla a pronesla k otci „zas tady toho maj víc“

Co víc si přát!

Přejeme našim kamarádům z Chrudimi mnoho dalších kladných počinů na modulářském poli.

Z reportážního vozu Mazda zdraví

Vilda 167

V článku použit schematický náčrt z webu chrudimských modelářů http://tombart.wz.cz