11. srpna 2013

FREMO Sankt Valentin 2013 - reportáž


Regionální setkání FREMO v Sankt Valentin.Ve dnech 1.8. - 4.8. 2013 proběhlo u rakouského Linze provozní setkání, které bylo zaměřeno na období nedávné. Na trati se tak vystřídaly vlaky osmdesátých a devadesátých let se současnými nejmodernějšími soupravami Railjet. A protože si moderní doba žádá moderní tratě, byla většina layoutu "pod drátama".

Nádherný úsek trati mezi Rothenburgem a Bambergem
 Layout

Při pohledu na layout jsou modře značené tratě elektrifikované. Hlavní dvojkolejná elektrifikovaná trať vedla ze skryté stanice Vídeň přes Obere Warth, úžasně propracovanou stanici Rothenburg do koncového Bambergu-západ, který měl na setkání premiéru. Z Rothenburgu odbočovala elektrifikovaná trať vedoucí přes Spital am Pyhrn a šrotiště do skryté stanice Wendeburg.
Schéma stanice Bamberg-west

Bamberg - west


Koncová stanice Bamberg - západ je stavěna jako úvraťová stanice pro dvoukolejné elektrifikované tratě. Na tomto setkání byla poprvé. Její rozměry jsou úctihodné a autoři si vzali velké sousto. Provoz ukázal některé nedostatky, na kterých se stavitelé snažili ušetřit, nebo přistoupili ke kompromisu s ohledem na místo. Jasně se zde ukázalo, že nemá cenu šetřit na výhybkách s malými úhly pro odbočení. Malé poloměry výhybek nejen, že kazily pohled na projíždějící rychlíky a soupravy, ale rovněž byly častým problémem a způsobovaly vykolejení vlaků. Použité angličany pak jen podtrhovaly tento smutný stav. Ovládání stanice bylo přes počítač. Neznám přesný důvod, ale tady byl největší problém celého setkání. Buďto obsluha s ovládáním tolik neuměla, nebo nebyl správně nastaven, každopádně zde docházelo ke zpožděním a výraznému snížení kapacity stanice. Pokud mám být kritický, tak si neodpustím poznámku, že v této stanici jsem neviděl se pohybovat dva vlaky najednou.
Letecký pohled na stanici, kde je vidět její rozsáhlost
Railjet přijíždí do stanice Rothenburg

Při stavbě velkých stanic se opravdu nevyplatí šetřit a dělat kompromisy. Zářným příkladem toho je nádherně zpracovaná stanice Rothenburg. Projíždět stanicí byla slast a neustále se bylo nač dívat.
Prasátko při manipulaci v Rothenburgu
 Na jednokolejné elektrifikované trati trati se nacházelo hezky zpracované šrotiště. Zde velmi často docházelo k manipulaci a míjení projíždějících vlaků a obsluha stanice se tak nenudila a neustále měla co dělat.
Šrotiště

Jeden z mnoha mostů, které byly na setkání

Trať dále pokračovala po příkrém svahu kolem kamenolomu až do skryté stanice.
Do provozu zasáhla i historická jízda parním vlakem
T466.0143 posunuje na vlečce Holzwurm, u plotu šmíruje myslivec dámy na nudapláži
Pielstick skončil službu a jako LV se vrací do depa v Bambergu, kde je cestou zachycen na mostě u Zwettlu
Z Bambergu vedla jednokolejná trať, jediná v celém layoutu, která nebyla elektrifikována. Hned před první stanicí Zwettl trať pokračovala po dlouhém mostě přes údolí. Za vlečkou Holzwurm byl další most přes řeku. Opravdu musím uznat, že toto setkání kromě obsáhlosti elektrifikovaných tratí mělo i dostatek mostů a bylo se na co dívat.
Hezky zpracovaná stanice Zwettl

Setkání proběhlo ve velmi poklidné atmosféře za vysokých teplot, proto se jezdilo do pozdních nočních hodin, kdy bylo o něco chladněji a snesitelněji. Na závěr bych se chtěl rozloučit pohledem na dle mě nejkrásnější úsek layoutu. Jde o úsek trati mezi Rothenburgem a Bambergem západ.Pro Zababov připravil František Jedlička.
Foto František Jedlička.