28. dubna 2017

Vratimov 2017 - regionální provozní setkání

Stalo se již tradicí, že se moduláři převážně z Moravy a Slezska, ale i z jiných částí republiky a také ze Slovenska a Polska scházejí na začátku jara ve Vratimově. Letos se konal již pátý ročník tohoto setkání. 
Obr 1. V depu Lipová lázně už vládnou motorové lokomotivy, ale vybavení pro provozní ošetření parních lokomotiv naštěstí ještě nebylo zrušeno a tak se zde mohou postarat o některého ze tří Štokrů, které na hlavní trati stále ještě často zaskakují za porouchané motorové lokomotivy.  Zde 556.0368 odstoupivší od manipulačního vlaku z Hanušovic. Malý Bejček už jenom postával v remíze.
O pohodové setkání se postaral tým zkušených organizátorů z klubů Ostramo a Kunčice. Milan Černohorský vytvořil velmi pěkný layout představující několik lokálek navazujících na hlavní trať z Hanušovic do Lipové. Také připravil zajímavý grafikon. O naše pohodlí v sále, stravu atd. se starali Luděk Vála, Milan Ferdián a jeho žena Věrka. Díky jim všem i ostatním, kteří přiložili ruku k dílu, za to.
Obr 2. Stroj je již otočen a připraven k cestě zpět do Hanušovic.
Provoz byl tentokrát situován do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Parní provoz byl již oficiálně ukončen a na tratích kolem Lipové vládly motorové lokomotivy převážně v červených unifikovaných nátěrech. Naštěstí pro milovníky páry trpěly některé řady motorových lokomotiv stále ještě dětskými nemocemi a mnoho jich stálo odstavených pro poruchy. A tak se na hlavní trati z Hanušovic do Lipové a někdy až do Jeseníku nebo Luhačovic stále poměrně často objevoval některý z ještě provozních, spolehlivých a v posledním období provozu dobře udržovaných Štokrů. Fotografové sem za nimi jezdili ne jen z celého Československa. Občas si zašli i do depa v Lipové a se souhlasem chápajícího strojmistra si vyfotili v rotundě odstaveného Velkého Bejčka. Ten už do provozu prakticky nezasahoval.
Obr 3. Ve Vizovicích zastavil dopolední manipulační vlak v čele se Čmelákem.
Velmi příjemnou skutečností na tomto setkání bylo, že všechny moduly byly zelené a těch, které byly jen v základu, bylo také poměrně málo. Většina modulů byla téměř dokončena s mnoha pěknými detaily.  Na některých větvích bylo kompletní telegrafní vedení, které tratím dodává specifickou atmosféru. Takovým úsekem byla např. trať z Lipové do Nevidova. Jezdit po takových krásných tratích je opravdu čistá radost.
Obr 4. Na stejném místě byl v odpoledních hodinách zvěčněn stroj 556.0368
Provoz byl pestrý. Od poklidného na lokálkách po intenzivní provoz na hlavní trati s rušnými stanicemi, jako byla například Lipová, kde se pořád něco dělo. 
Obr 5.  Na lokálkách panoval poměrně klid. V Cholině právě zastavil polední motorový osobní vlak do Lipové.
Setkání bylo opravdu pěkné a už se všichni těšíme na příští ročník. Určitě se ale sejdeme na jiných letošních setkáních. My z Moravy určitě na podzim v Hluku ale jistě i na dalších setkáních.
 Obr 6.  Štokra 556.053 s průběžným nákladním vlakem do Lipové zachytil objektiv fotoaparátu v polích před Vizovicemi.
Obr 7. Při volných jízdách v sobotu večer si Štokr se soupravou třetíepochových uhláků projel celé moduliště. Zde je zachycen v úseku Javorník – Cholina.
Více si o setkání můžete přečíst na Ostramu 
Další obrázky lze najít ve fotogalerii   http://mk-zababov.rajce.idnes.cz/Vratimov_2017/

Pro spolek Zababov připravil Martin Kejhar.
Fotografie Martin Kejhar.