19. července 2015

FREMO Krakov 2015 - reportáž

Od středy 8.7. do neděle 12.7.2015 se v Krakově konalo 4. polské setkání FREMO H0 a H0e. Setkání se zúčastnili, jako jednotlivci - členové FREMO, také naši členové.
Fotka vozidel ČSD, PKP a DR


Moduliště tvořila hlavní, z velké části dvojkolejná, trať ze skryté stanice Tychy (polští kolegové používají termín stanice technická, nebo též šuplík - "szuflada") do stanice Brzozów Małopolski. Z hlavní trati odbočovaly tři vedlejší větve, do jedné z nich byl zařazen i český důl Hrabová. Právě na větev s Hrabovou pak navazovala úzkorozchodná část moduliště.


Základ provozu tvořily uhelné a vyrovnávkové vlaky (důl, elektrárna), dále pak vlaky osobní dopravy. Grafikon samozřejmě zahrnoval i ostatní typy vlaků.

Sešitové jízdní řády obvykle obsahovaly jeden pár vlaků. Účastníci - strojvedoucí, si je postupně odebírali.

Může být zajímavé, že oproti našim akcím (skupin H0), byl v Krakově připraven grafikon 24 hodinový, rozdělený na standardní, od 5 do 21 hodin, a noční. Denní relace, v čase 1:4, proběhla vždy 2x, od rána a během odpoledne (s výjimkou prvního a posledního dne). Noční, kratší, relace začínaly po večeři.

Atraktivitu nočních jízd zvýšilo přizpůsobené, tlumené, osvětlení haly.

Podle zájmu a časových možností se noční grafikon střídal s volnými jízdami. Těm místní říkají barevné - "kolorowe", aby zdůraznili, že při nich lze na modulišti potkat vlak v jakémkoli složení.

Je potřeba pochválit také organizační zajištění celé akce, vč. stravování a občerstvení po celou dobu setkání.

První den byla pro účastníky (z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Česka) rovněž připravena projížďka městem historickou tramvají, s návštěvou jedné z vozoven, kde probíhají i opravy (Zajezdnia MPK Podgórze).
Pro Zababov připravil Libor Mecner.